Soğutma sistemleri denince aklınıza ne geliyor?

Bu soruyu daha iyi anlayabilmek için öncelikle sistem kelimesinin tanımına bir bakalım isterseniz. Sistem bütünü oluşturan parçalar arasında sürdürülebilir şekilde etkileşim, bağlantı ve bağımlılık bulunan bir modeldir. Öyleyse bu tanımdan hareketle soğutma sistemlerin çalışma prensibini de tahmin etmek mümkün.

Soğutma sistemi bir alanda, birlikte çalışarak ortamın havasını temizleyen, nemi dengeleyen ve ideal sıcaklık sağlayan soğutma cihazı ve bağlantı parçalarından oluşur.

Soğutma sistemi nasıl çalışır sorusuna cevap vermek için ise hangi sistemden bahsedildiğini anlamak gerek. Ancak genel olarak soğutma sistemleri geniş ve büyük alanların en verimli şekilde iklimlendirilmesini sağlar diyebiliriz.

Soğutma sistemleri çeşitleri

Soğutma sistemi çeşitleri arasında en verimli olanlar ve yaygın olarak kullanılanlar VRF sistemler ile multi sistem klimalardır. Her iki soğutma sisteminin elemanları da dış ünite ile buna bağlı iç ünite ve iç bağlantı parçalardan oluşur. Bu sistemler bireysel kullanımdan farklı olarak alışveriş merkezleri, büyük ofisler, hastaneler, villalar, spor ve geniş toplantı ile konferans salonları, okullar ve restoranlarda tercih edilir.

Soğutma sistemleri hangi cihazlardan oluşur?

Multi sistem klimaların çalışma prensibine göre tek bir dış üniteye birkaç farklı iç üniteden oluşur. Birbirinden bağımsız performanslarda kullanılabilse de bu sistem aynı anda farklı alanlarda hem ısıtma hem de soğutma yapma özelliğine sahip değildir. Gürültüsüz bir konfor sağlayan multi sistemlerde yüksek enerji tasarruflu bir sistem oluşturablirsiniz.

VRF sistemler ise multi sisteme göre çok daha gelişmiş iç elemanlara sahip bir soğutma sistemi çeşididir. Bina dışına yerleştirilen yüksek kapasiteli dış üniteler ve bunlara bağlı iç üniteler istenilen alanda bağımsız sıcaklık konforu sağlar. VRF klimalar bina içinde istendiği ortamda kullanılarak tasarruflu bir kullanım sağlar. Herhangi bir teknik müdahale yapılması gerektiği takdirde sadece ilgili bölümde çalışılabilir, böylece diğer bölümlerde bir aksaklık yaşanmaz. Üstelik aynı anda ısıtma ve soğutma gibi farklı modlarda çalıştırılabilir.

Her iki soğutma sistemi de uzun ömürlü yatırımlardır, enerji tüketim maliyetlerini düşürür, gerçek bir konfor sağlar. Ancak kapasite gereği multi sistemler birkaç farklı alanda kullanılabiliyorken VRF sistemler çok daha geniş alanlarda kullanıma uygundur.

Soğutma sistemleri nelerdir?

Soğutma sistemi fiyatları, sistem elemanlarının fonksiyonel özelliklerine, sistemin kurulacağı ortama, bağlantı parçalarının kalitesine, iç ünitelerin özelliklerine göre artar veya düşer. Enerji tasarruflu bir sistem kurmayı düşünürseniz başlangıçta en ucuz soğutma sistemini kurmayacağınızı bilmelisiniz, ancak uzun vadede çok daha avantajlı olmanız mümkün.

Whatsapp Hattı